JAKIE LAMPY LED SĄ DOSTĘPNE NA RYNKU?
Gdy mówimy o oświetleniu, zwykle mamy na myśli lampy sufitowe, biurkowe, kinkiety lub plafony. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to tak naprawdę maleńki ułamek dostępnego na rynku asortymentu. Technologia posuwa się w zaskakująco szybkim tempie, również w przemyśle oświetleniowym. Doskonałym przykładem jest pojawienie się diod, które zrewolucjonizowały trendy wnętrzarskie. Dlaczego ludzie tak często decydują się na lampy LED?
Przede wszystkim ze względu na ich długi czas pracy oraz energooszczędność. Nie mniej ważne jest również ich światło, które natychmiast po włączeniu świeci pełną mocą. Lampy LED nie nagrzewają się, cechuje je niska temperatura pracy. Ponadto, na rynku dostępnych jest mnóstwo kolorowych żarówek ledowych, a ich barwa, w przeciwieństwie do świetlówek, jest maksymalnie nasycona. Jakby tego było mało, diody nie zawierają szkodliwej dla środowiska rtęci, są więc bardzo ekologiczne.
Jakie wyróżniamy lampy LED?
Oświetlenie ledowe może być wszechstronnie wykorzystane. Diody służą nie tylko jako „wyposażenie” wnętrz. Można je również stosować na zewnątrz, np. w ogrodzie lub wokół domu. Na rynku znajdziemy też niemało lamp z czujnikiem ruchu. Te z kolei bardzo często spotykamy na klatkach schodowych, w łazienkach publicznych czy przed wejściem do budynku. Stosowane w „pokojach kąpielowych” powinny mieć jednak wyższą klasę szczelności, najlepiej o IP44.
Lampy ledowe w domu
Urządzając mieszkanie, zwykle zapominamy o oświetleniu, odkładając jego zakup na sam koniec. Błąd! To przecież światło pomaga stworzyć we wnętrzu odpowiednią atmosferę. Prawidłowo wykorzystane lampy mogą podkreślić charakter aranżacji, a także ukryć mankamenty pomieszczenia.
Wysoko zamontowane kinkiety, których światło skierujemy ku górze, optycznie powiększą przestrzeń. Wąski pokój można bardzo łatwo „poszerzyć”, instalując listwy ledowe w załamaniu między sufitem a ścianą. A jeśli zależy nam na baśniowym klimacie w pomieszczeniu, warto pomyśleć o plafonie LED. Jego biała oprawa zdobiona jest maleńkimi, przezroczystymi kropeczkami, które dają niesamowity efekt świetlny.
Oświetlenie zewnętrzne
Lampy LED mogą być również wykorzystane na zewnątrz. Będą tam jednak narażone na szereg czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, wiatr czy niska temperatura, dlatego należy zwrócić uwagę na ich klasą szczelności. Najbezpieczniej jest wybrać lampy oznakowane IP44 lub IP65.
Diody do użytku zewnętrznego często stosuje się w ogrodzie jako oświetlenie dekoracyjne. Mają one zwykle regulowany kąt padania światła, dlatego można je skierować w dowolnym kierunku, wybierając obszary, na które chcemy zwrócić uwagę. Ich ogromną zaletą jest też łatwość montażu, który polega na wbiciu bolca u podstawy lampy w glebę.
Lampy ledowe zewnętrzne można również wykorzystać jako oprawa schodów. Tu najlepiej sprawdzą się te z czujnikiem ruchu. Są one zwykle wmontowywane w co drugi stopień lub w ścianę w taki sposób, aby oświetlały schody na całej długości.
Lampy z czujnikiem ruchu
Oświetlenie ledowe z czujnikiem ruchu pojawiło się stosunkowo niedawno, ale zdążyło już znaleźć wiele zastosowań, nie tylko na zewnątrz, ale także w domach i mieszkaniach.
Lampy z czujnikiem ruchu najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach bez okien, ale i tych przejściowych. Dlatego dobrze jest zamontować je w korytarzu, pomieszczeniu gospodarczym czy spiżarni. Jeśli posiadamy piwnicę, warto i tam zainstalować kilka mniejszych diod, które natychmiast oświetlą to z natury ciemne miejsce. Podobnie jest z poddaszem, na które zwykle wchodzi się po wysuwanych z sufitu schodkach. Zamontowanie tam lampek z czujnikiem ruchu jest świetną alternatywą dla klasycznej latarki.
Lampy LED w basenie?
Oczywiście! Lampy basenowe są wręcz koniecznością, jeśli chcemy oświetlić naszą wodną strefę relaksu. Ponieważ tafla wody odbija światło, kierując je na ściany, konieczne jest zamontowanie diod pod jej powierzchnią.
Lampy LED są znakomitym rozwiązaniem ze względu na najwyższą skuteczność świetlną, która przekłada się na bardzo wysokie natężenie i oraz niskie zużycie energii. W małych basenach zaleca się montowanie diod na każde 30 m², a większych będzie to co 35 m². Nowością na rynku jest możliwość sterowania światłem oraz barwą za pomocą pilota.